Ceny starších bytů pokračovaly v mírném růstu, už jenom v pár městech je levněji než před rokem

Ceny starších bytů pokračovaly v mírném růstu, už jenom v pár městech je levněji než před rokem

Na českém realitním trhu začíná být opět více živo. I když se úrokové sazby hypoték nevzdalují od historických maxim a na výraznější pokles sazeb si ještě nějaký čas počkáme, zájemců o koupi nemovitosti pozvolna přibývá.

Ceny starších bytů pokračovaly v trendu druhé poloviny uplynulého roku. S výjimkou Ústí nad Labem v posledních měsících rostly ve všech v analýze zahrnutých městech v jednotkách procent, nejvíce pak v Brně. Při meziročním pohledu na ceny, tedy srovnání konce roku 2023 s koncem roku 2022, zůstalo ještě v části měst levněji než loni touto dobou, konkrétně v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem. V Praze, Brně i Ostravě už ceny šly nahoru i meziročně.  Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou. 

V Praze lze aktuálně koupit starší byt za 121 700 korun za m2. Zhruba před 3 měsíci byly přitom ceny v průměru o 2 000 Kč za m2 nižší. Na bytu o rozloze 80 m2, který se aktuálně prodává za 9, 74 milionu korun, činí takový rozdíl v ceně asi 150 tisíc korun. V hlavním městě ceny starších bytů rostly už i v meziroční porovnání, a to o 1 procento. „Z naší analýzy vyplývá, že cenové dno se u straších bytů v Praze odehrálo už někdy v průběhu roku 2022,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. „Trh teď čeká na postupné snižování sazeb hypoték, které už započalo prvním snížením sazeb ze strany ČNB na konci roku 2023,“ dodal Lumír Kunz.

Meziroční pohled na ceny starších bytů ukazuje, že ještě v několika krajských městech jsou ceny níže než v roce 2022. Například v Českých Budějovicích starší byty meziročně zlevnily o 2 procenta. Byt o rozloze 80 m2 lze pořídit kolem 5, 24 mil. Kč. To je zhruba o 92 tisíc korun méně než loni. Byty zlevnily meziročně o 2 procenta i v Hradci Králové a v Ústí nad Labem, kde je meziroční zlevnění na metr čtvereční nejmarkantnější. V přepočtu na koruny však činí asi jenom 37 tisíc, což je důsledkem výrazně nižších cen v této lokalitě. 

Pohled na ceny porovnávající kvartál, tedy stav zhruba začátkem loňského podzimu se stavem na konci roku, ukazuje rostoucí trend cen v jednotkách procent. I v Ústní nad Labem zbylo z meziročního dvouciferného zlevnění kvartálně pouze symbolické 1 procento. Nejvíce mezikvartálně byty zdražily v Brně (6 %) a v Olomouci (3 %). Praha s dalšími třemi krajskými městy zaznamenala 2% zdražení a Hradec Králové 1% zdražení. „Pro celý rok 2024 očekáváme pokračování trendu, který započal někdy ve druhé polovině roku 2023. Ceny budou pravděpodobně mírně růst v řádech jednotek procent, případně stagnovat,“ myslí si Lumír Kunz. „Plošné zlevňování už moc neočekáváme,“ dodal Lumír Kunz.

 

Publikováno: 17.1.2024

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích