Chystáte se prodat dům s hypotékou? Jde to!

Chystáte se prodat dům s hypotékou? Jde to!

Prodej domu, který je zatížený hypotékou, nepředstavuje v dnešní době už žádný větší problém. Typicky je však takový dům vázaný zástavním právem, kdy samotného zástavce představuje buď banka, u níž byl hypoteční úvěr zřízen, nebo nebankovní věřitel (fyzická či právnická osoba). Od tohoto zástavce je poté potřeba získat především souhlas s prodejem předmětného domu. Stejně tak je ale důležité se v bance informovat o výši zůstatku úvěru.

V případě prodeje domu s hypotékou se nabízí hned několik možných řešení. Jednou z možností je, že kupující uhradí hypotéku prodávajícího vlastními finančními prostředky, popřípadě si na splacení úvěru prodávajícího sám vezme novou hypotéku, a to ideálně u banky, u níž má hypoteční úvěr i prodávající. Pokud se však kupující rozhodne půjčit si peníze u jiné banky, vznikne v katastru nemovitostí  u daného domu dvojí zástavní právo, jež bude trvat až do doby, kdy bude původní úvěr prodávajícího předčasně splacen novým úvěrem kupujícího. Dalším východiskem může být také převod stávajícího hypotečního úvěru právě na kupujícího. Poslední možností je předčasné splacení hypotéky prodávajícím, které se ale vyplácí realizovat pouze na konci fixačního období, kdy je to bez sankce. Předčasné splacení lze všeobecně provést z vlastních finančních zdrojů (případně penězi od kupujícího), navýšením nové hypotéky o částku, kterou je potřeba ještě splatit, nebo uplatněním menšího úvěru. 

Prodávate nemovitost?
Získejte až o 10% vyšší cenu

Nechte si od nás doporučit ověřeného makléře, opravodovného specialistu v oboru,
s nejlepší nabídkou v dané lokalitě.

Jakou nemovitost prodáváte?

Byt
Dům
Pozemek
Jiné

Vybíráme z 11 737 realitních makléřů z celé ČR. Doporučíme vám pouze ty kvalitní,
s nejlepší nabídkou v dané lokalitě. Finální volba je čiste na vás.
Naše srovnání je nezávazné a zdarma.

Publikováno: 8.3.2021

Téma: Hypoteční úvěr

Související články

Má v současné situaci smysl delší nebo kratší fixace hypotéky?

Téma: Hypoteční úvěr

Podle nejčerstvější statistiky České národní banky byl objem poskytnutých hypotečních úvěrů v září ve srovnání s předchozím měsícem opět nižší.

Přečíst článek

Úrokové sazby hypoték po dlouhé době klesly. Výraznější zlevnění se ale nechystá.

Téma: Hypoteční úvěr Hypoteční kalkulačka

Jak vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu, průměrná úroková sazba hypoték počátkem října činila 6,20 procenta a za poslední měsíc klesla o 0,03 procentního bodu.

Přečíst článek

Postup při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou

Téma: Prodej nemovitosti Hypoteční úvěr FAQ

Prodávat nemovitost zatíženou hypotékou není v dnešní době už nic zvláštního. Je však důležité si uvědomit několik věcí a podle toho při prodeji i postupovat. Jaké to jsou?

Přečíst článek

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích