Pozor na online odhady! Internetové realitní kalkulačky jsou nepřesné, chtějí primárně vaše údaje

Pozor na online odhady! Internetové realitní kalkulačky jsou nepřesné, chtějí primárně vaše údaje

Uvažujete-li o prodeji nemovitosti nebo vás zajímá její cena čistě ze zvědavosti, pravděpodobně jste na internetu narazili na mnoho online kalkulaček. Většinou slibují odhad tržní ceny ZDARMA, a to i během několika minut.

Dávejte si ale na tyto aplikace pozor. Cílem realitních kalkulaček je totiž primárně získat vaše kontaktní údaje a současně podrobnější informace o vaší nemovitosti. Některé firmy v realitní branži si takto vytipovávají byty nebo domy, u kterých lze předpokládat, že by mohly být zanedlouho na prodej.

Online odhad je nepřesný

Online kalkulačky vám sice poskytnou slíbený odhad tržní ceny, ale není to v žádném případě zdarma. Platíte za něj svými osobními údaji. Přitom jejich přínos je minimálně sporný. Odhad, který vám poskytnou, mívá zpravidla velké odchylky, někdy klidně 20 až 30 %.
Lidé tak mohou mít při případném prodeji očekávání, které se výrazně míjí s realitou. A zatímco získávají víceméně bezcennou informaci, na oplátku mohou počítat s telefonáty a e-maily s cílem profitovat na prodeji vaší nemovitosti.

Základem je osobní prohlídka profesionálem

Přesný odhad vám dokáže poskytnout zkušený makléř, který se na byt či dům přijde osobně podívat. To je nezbytný základ pro správné ocenění nemovitosti. A stanovení správně ceny je klíčové, abyste při prodeji zbytečně neprodělali.

Publikováno: 17.1.2024

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích